neinava
07 اسفند 1401 - 10:28

جمهوری‌خواهان «ایالت طلایی» ترامپ را پس زدند

بر اساس یافته‌های یک نظرسنجی‌، جمهوری‌خواهان ایالت کالیفرنیا، گزینه موردنظر خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا را از همین حالا انتخاب کرده‌اند!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، موسسه مطالعات دولتی برکِلی در تازه‌ترین نظرسنجی که برگزار کرده، از گزینه مورد نظر جمهوری‌خواهان ایالت کالیفرنیا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا پرده برداشت؛ ایالتی که به «ایالت طلایی» مشهور بوده و به باور بسیاری نقشی اساسی در تعیین رئیس جمهور آتی ایفا می‌کند.

بر اساس یافته‌های این نظرسنجی که بیت ۱۴ تا ۲۰ فوریه با مشارکت یک هزار و ۷۵۵ جمهوری‌خواه واجدشرایط برگزار شد، اکثر جمهوری‌خواهان ایالت کالیفرنیا ران دی‌سانتیس، فرماندار فلوریدا را نامزد این حزب در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۴ دانسته و دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا نیز در این نظرسنجی به سختی در جایگاه دوم قرار گرفته است.

حدود ۳۷ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که از دی‌سانتیس حمایت می‌کنند و ترامپ حمایت ۲۹ درصد را جلب کرده است. سایر نامزدهای جمهوری‌خواه از جمله نیکی هِیلی و مایک پنس، حمایت بیشتر از ۷درصد مردم کالیفرنیا را به خود اختصاص نداده‌اند.

در میان رای‌دهندگان دارای مدرک دانشگاهی این ایالت، دی‌سانتیس باز هم دست بالا را گرفت و تقریبا از هر دو نفر یک فرد، وی را به ترامپ ترجیح می‌دهند.

قرار است فرماندار فلوریدا در کالیفرنیا سخنرانی ایراد کند و بر اساس گزارش لس‌آنجلس تایمز، انتظار می‌رود در این سفر با خیرین ثروتمند جمهوری‌خواه دیدار کند. به نوشته این نشریه، انتخابات اولیه حزب جمهوری‌خواه در کالیفرنیا که قرار است مارس ۲۰۲۴ برگزار شود، نقشی اساسی در تصمیم‌گیری درباره برنده نهایی نامزدی این حزب ایفا خواهد کرد.

مرکز سیاست پاسخگو(موسسه غیرانتفاعی جمع‌آوری داده‌های کارزار انتخاباتی) برآورد کرده که سهم ایالت کالیفرنیا در کارزار انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۲۰ بیش از ۹۲ میلیارد دلار بوده است.

نظرسنجی دیگری که «یوگاو» در ماه جاری برگزار کرد، نتایج مشابهی در بر داشت و بر اساس آن، ترامپ بخت چندانی برای شکست دادن دی‌سانتیس ندارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1057717