neinava
10 بهمن 1401 - 15:32

لاوروف: روسیه مذاکره با اروپا درباره مسائل امنیتی را رد نکرده/ ریابکوف: گفتگوها با آمریکا به بن بست رسیده است

در حالی که وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که مسکو هرگز از گفتگو با اروپا درباره موضوع امنیت خودداری نکرده، به عقیده ریابکوف، وضعیت بی ثبات در عرصه امنیت بین‌المللی، از جمله کنترل تسلیحات، نتیجه خط مشی آمریکا برای تحمیل شکست استراتژیک بر روسیه است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه  روسیه امروز، دوشنبه در پاسخ به سوالات خبرنگاران در خصوص نتایج فعالیت‌های دیپلماسی روسیه در سال 2022 تاکید کرد که این کشور هرگز از گفتگو با اروپا در خصوص موضوع امنیت خودداری نکرده است. 

لاوروف گفت: «امید خود را از دست نمی دهیم که دیر یا زود در اروپا شاهد روی کار آمدن چنین نیروهای سیاسی خواهیم بود که بتوانند بر منافع ملی کشورهای خود تکیه کرده و مطابق میل و برای جلب رضایت شخصی کسانی در "آنسوی اقیانوس" عمل نکنند.»

به عقیده وی، غرب فرهنگ دیپلماسی و مذاکره را از دست داده است، اتحادیه اروپا و ایالات متحده در تلاش هستند تا موضع خود را دیگران تحمیل کنند و بدون در نظر گرفتن منافع طرف مقابل، تنها از مزایای یکجانبه برخوردار شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: «به همین دلیل است که آنها پیشنهادات ارائه شده توسط ما در دسامبر سال 2021 در مورد تضمین های امنیتی را به درستی نپذیرفتند. آنها ترجیح دادند منابع عظیم سیاسی، اقتصادی، نظامی و انسانی را در جهت یک رویارویی آشکار با روسیه صرف کنند.»

ریابکوف: مسکو با تمام توان در برابر خط مشی آمریکا برای شکست روسیه مقاومت خواهد کرد

 سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز امروز در مصاحبه با این خبرگزاری اعلام کرد که این کشور به هر طریقی در مقابل قصد آمریکا برای شکست دادن روسیه در عرصه های مختلف مقاومت خواهد کرد.

این دیپلمات بلندپایه روس وضعیتی که تقریبا در تمام پارامترهای مربوط به گفت وگوی دوجانبه با آمریکا وجود دارد، را به بن بست رسیده ارزیابی کرد. به گفته وی، خط مشی ضدروسی واشنگتن که در سال های گذشته تشدید شده، به این نتیجه منجر شده است.

ریابکوف افزود: کل وضعیت بی ثبات در عرصه مسائل امنیت بین المللی، از جمله کنترل تسلیحات، نتیجه خط مشی آمریکا برای تحمیل شکست استراتژیک به روسیه است. ما با استفاده از تمام روش‌ها و ابزارهایی که در اختیار داریم به قاطع‌ترین شکل با این وضعیت مقابله خواهیم کرد.

معاون وزیر در عین حال از آمادگی مسکو برای ادامه رایزنی های دوجانبه با آمریکا صحبت کرد. به گفته وی، هنوز مکان و تاریخ برگزاری چنین نشست هایی مشخص نشده است و در حال حاضر کارهای مقدماتی معمول برای نشست بعدی مقامات مسکو و واشنگتن در حال انجام است.

سرگئی ریابکوف همچنین تاکید کرد که روسیه همچنان به پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی (START) متعهد باقی مانده است، در حالی که ایالات متحده مقدمه این توافقنامه که از تقسیم ناپذیری امنیت صحبت کرده، را آشکارا نقض کرده است.

او توضیح داد که روسیه به طور کامل از تمام «محدودیت‌های کمی و کیفی» تعیین‌ شده در این سند پیروی می‌کند، در حالی که واشنگتن به نوبه خود «به بی‌ادبانه‌ترین و بی شرمانه‌ترین شیوه» به توافقات صورت گرفته در چارچوب این معاهده پایبند نیست و به صورتی هرچه تهاجمی تر، برای بازدارندگی هرچه بیشتر روسیه تلاش می‌کند. 

به گفته ریابکوف، بر اساس مفاد مقدمه پیمان استارت که ایالات متحده امضا کرده، بوضوح آمده است: «برای تقویت یک رابطه استراتژیک جدید مبتنی بر اعتماد متقابل، شفافیت، قابل پیش‌بینی بودن و همکاری ضروری است و البته اصل امنیت غیرقابل تقسیم هدایت کننده این مسیر خواهد بود». وی تاکید کرد: واشنگتن باید درک کند که بدون کنار گذاشتن روند کنونی و آمادگی برای انجام مذاکرات بر اساس احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع ملی طرفین، مذاکره نتیجه ای نخواهد داشت.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1007770